- 800 °C TURBO ZONE™ (4,2 kW) med IR- mesh: uppnår turbosnabbt extra höga temperaturer för kraftig/skarp stekning
- HEAT RANGE™: konstanta temperaturer för matlagning med låga och höga temperaturer
- SWITCH GRID™: emaljerat gjutjärnsgaller med mångsidiga grillmöjligheter
- IR-backburner (3,5 KW) och sidokokare (2,9 kW)
BBQ-grillarna i MONROE PRO-serien är verkliga allroundmästare. Alla som gillar att tänja på gränserna för vad som är möjligt när man grillar kommer regelbundet att överträffa dem med dessa fullt utrustade kraftpaket. Allt på dessa gasolgrillar är genomtänkt och optimerat in i minsta detalj: Förutom de formstabila och hållbara sidodelarna på grillhuven i gjuten aluminium, utmärker sig även 4 SIK TURBO med en robust brännkammare av gjuten aluminium och oförstörbart rostfritt stål. Med TURBO ZONE™ bemästrar du den ädla konsten att grilla en biff till perfektion utan ansträngning, samtidigt som du med brännarsystemet HEAT RANGE™ i rostfritt stål kan ställa in vilken önskad temperatur som helst – från ”low and slow” till ”fast and hot”. Dessutom uppfyller det omfattande tillbehöret, till exempel för SWITCH GRID™-gallret, alla dina krav. Och även rengöringen klarar du hur enkelt som helst av tack vare SIMPLE CLEAN™.
Turbo Zone
Heat Range
Simple Clean
Switch Grid
Video
Översikt
800 °C TURBO ZONE™ med IR- mesh: når turbosnabbt extra höga temperaturer kraftig stekning
HEAT RANGE™: konstanta temperaturer för matlagning med låga och höga temperaturer
SWITCH GRID™ emaljerat grillgaller med mångsidiga grillmöjligheter
infraröd-backburner för saftigt-krispigt kött från grillspettet
Sidokokare för tillagning av tillbehör, som även kan användas som avlastningsyta när den är nedfälld
stort varmhållningsgaller i rostfritt stål som håller färdigt grillgods varmt
4 brännare i rostfritt stål för kraftfull direkt och indirekt grillning
Värmebeständig panorama-siktruta garanterar fri sikt på grillgodset
Rengöring
SIMPLE CLEAN™: enkel rengöring tack vare brännkammarens enskilda komponenter i rostfritt stål, som kan demonteras utan verktyg
uttagbar fettlåda för enkel rengöring
Säkerhet
11 kg gasolflaska kan stå kvar i underskåpet under drift
Batterifri piezotändning möjliggör säker tändning
Flamskydd skyddar brännarna och optimerar värmefördelningen
Inklusive tryckregulator med integrerat slangbrottsskydd (EFV) och slang för extra säkerhet.
Material
Högkvalitativa sidodelar i gjuten aluminium på grillhuven och brännkammaren
Stor grillhuv av rostfritt stål med integrerad termometer
Två stora sidohyllor av rostfritt stål med främre förvaringsyta och krokar för tillbehör på sidan
manöverpanel och två dubbelväggiga dörrar i rostfritt stål
Tekniska data
| Artikelnummer.: | 837833 |
|---|---|
| Total effekt: | 21,1 kW |
| Brännare i rostfritt stål: | 3 x 3,5 kW / 1 x 4,2 kW |
| Sidokokare: | 2,9 kW |
| IR-backburner: | 3,5 kW |
| 800 °C TURBO ZONE™: | |
| HEAT RANGE™: | |
| SIMPLE CLEAN™: | |
| SWITCH GRID™: | |
| Grillhuv: | dubbelväggig, rostfritt stål / gjuten aluminium |
| Siktruta: | |
| Brännkammare: | Rostfritt stål / gjuten aluminium |
| Tändning: | Piezo |
| Grillyta: | 74 x 43 cm / 3 182 cm² |
| Grillgaller: | emaljerat gjutjärnsgaller |
| Gasolflaska som kan stuvas undan (max.): | 11 kg |
| Arbetshöjd: | 90 cm |
| Monteringsmått: | B 153,5 x D 58 x H 118,5 cm |
| Vikt: | 55 kg |
| Slang och gastryckreglage 30 mbar: | Exklusiv |