- dubbel 800 °C TURBO ZONE™ (vardera 4,0 kW) med IR-mesh: uppnår turbosnabbt extra höga temperaturer för kraftig stekning
- SWITCH GRID™: emaljerat gjutjärnsgaller med mångsidiga grillmöjligheter
- IR-backburner (3,5 KW) och sidokokare (2,9 kW)
- 6 brännare i rostfritt stål för kraftfull direkt och indirekt grillning/bakning
Med HYDE®-serien får du allt du behöver till din nästa grillfest. HYDE® 6 är det perfekta valet för stora grillfester med familjen och vännerna. Denna grill kommer med både utrustning och kraft till varje trädgård! Med den dubbla 800 °C TURBO ZONE™ och infraröd-mesh-gallret lyckas du med den perfekta, snabba bryningen på nolltid. Din infraröd-backburner ser till att du får saftiga, krispiga råvaror på spettet. Gjutjärnsgallret SWITCH GRID™ och den praktiska sidobrännaren ger dig friheten att grilla precis vad du vill. Tack vare siktrutan har du alltid perfekt uppsikt över ditt grillgods. Modellen HYDE® 6 imponerar dessutom med ett generöst underskåp, inklusive utdragslådor för tillbehör. HYDE®-serien – för alla som inte vill kompromissa med grillningen och söker en fullständig utrustning.
Turbo Zone
Switch Grid
Video
Översikt
dubbel 800 °C TURBO ZONE™ med IR-mesh: når turbosnabbt extra höga temperaturer kraftig stekning
infrarot-Backburner för saftigt-krispigt kött från grillspettet
sidokokare för tillagning av tillbehör, som även kan användas som avlastningsyta när den är nedfälld
stort varmhållningsgaller i rostfritt stål som håller färdigt grillgods varmt. 6 brännare i rostfritt stål för kraftfull direkt och indirekt grillning
Rengöring
Avtagbar fettlåda med behållare för enkel rengöring
Det flerdelade grillgallret kan lätt tas ur och rengöras
Säkerhet
11 kg gasolflaska kan stå kvar i underskåpet under drift
Batterifri piezotändning möjliggör säker tändning
Flamskydd skyddar brännarna och optimerar värmefördelningen
Inklusive tryckregulator och slang för extra säkerhet.
Material
Stor dubbelväggig grillhuv med integrerad termometer
Siktrutor garanterar fri sikt över grillgodset
Fällbara sidohyllor för platsbesparande förvaring av grillen
Underskåp med två utdragslådor och ett skåp för att stuva undan grilltillbehöret
Tekniska data
| Artikelnummer.: | 804433 |
|---|---|
| Total effekt: | 26.4 |
| Brännare i rostfritt stål: | 4 x 3,0 kW / 2 x 4,0 kW |
| Sidokokare: | 2,9 kW |
| IR-backburner: | 3,5 kW |
| 800 °C TURBO ZONE™: | |
| SWITCH GRID™: | |
| Grillhuv: | dubbelväggig, pulverbelagt stål |
| Siktruta: | |
| Brännkammare: | emaljerat stål |
| Tändning: | Piezo |
| Grillyta: | 96 x 42 cm / 4 032 cm² |
| Grillgaller: | emaljerat gjutjärnsgaller |
| Gasolflaska som kan stuvas undan (max.): | 11 kg |
| Arbetshöjd: | 91 cm |
| Monteringsmått: | B 168 x D 56 x H 117 cm |
| Monteringsmått med nedfällda sidobord: | B 146 x D 56 x H 117 cm |
| Vikt: | 71 kg |
| Slang och gastryckreglage 30 mbar: | Exklusiv |