- CRUSTER® (6,7 KW): från Backburner till övervärme: den keramiska brännaren är steglöst justerbar när det gäller höjd och lutningsvinkel och ger 800 °C infraröd toppvärme i grillen
- 800 °C TURBO ZONE™ (4,6 kW) med IR- mesh: uppnår turbosnabbt extra höga temperaturer för kraftig stekning
- HEAT RANGE™: konstanta temperaturer för matlagning med låga och höga temperaturer
- SWITCH GRID™: emaljerat gjutjärnsgaller med mångsidiga grillmöjligheter
Cruster
Turbo Zone
Heat Range
Simple Clean
Switch Grid
Video
Översikt
CRUSTER® (6,7 kW): Från Backburner till övervärme: Steglöst justerbar när det gäller höjd och lutningsvinkel ger den keramiska brännaren 800 °C infraröd övervärme i grillen
800 °C TURBO ZONE™ med IR-mesh: når extra höga temperaturer turbosnabbt för kraftig stekning
HEAT RANGE™: konstanta temperaturer för tillagning vid låg och hög temperatur
SWITCH GRID™: emaljerat gjutjärnsgaller med mångsidiga grillmöjligheter
Tvådelat värmegaller i rostfritt stål håller tillagad mat varm
3 brännare i rostfritt stål för kraftfull direkt och indirekt grillning/bakning
Rengöring
SIMPLE CLEAN™: enkel rengöring tack vare brännkammarens enskilda komponenter i rostfritt stål, som kan demonteras utan verktyg
2 fettlådor i rostfritt stål för enkel rengöring och uttagbara framifrån
Säkerhet
11 kg gasolflaska kan stå kvar i underskåpet under drift
Batterifri piezotändning möjliggör säker tändning
Flamskydd skyddar brännarna och optimerar värmefördelningen
Inklusive tryckregulator med integrerat slangbrottsskydd (EFV) och slang för extra säkerhet
Nivelleringsfunktionen kan bekvämt ställas in inuti underskåpet för att kompensera för ojämnheter på golvytan.
Material
Högkvalitativa sidodelar i gjuten aluminium i brännkammaren
Stor voluminös grillhuv i emaljerat stål och integrerad termometer
Manöverpanel och sidohyllor av rostfritt stål
Tekniska data
| Artikelnummer.: | 860933 |
|---|---|
| Total effekt: | 24,9 kW |
| Brännare i rostfritt stål: | 2 x 4,2 / 1 x 4,6 |
| Sidokokare: | 0,66 - 5,2 |
| CRUSTER®: | 6,7 kW |
| 800 °C TURBO ZONE™: | |
| HEAT RANGE™: | |
| SIMPLE CLEAN™: | |
| Slider-grillgaller: | |
| SWITCH GRID™: | |
| Grillhuv: | dubbelväggig, emaljerat stål / Gjuten aluminium |
| Brännkammare: | Rostfritt stål / gjuten aluminium |
| Tändning: | Piezo |
| Grillyta: | 68 x 49,5 cm / 3 366 cm² |
| Grillgaller: | emaljerat gjutjärn / fyrdelad |
| Gasolflaska som kan stuvas undan (max.): | 11 kg |
| Arbetshöjd: | 93 cm |
| Monteringsmått: | B 147 x D 69,5 x H 121 cm |
| Vikt: | 72 kg |
| Slang och gastryckreglage 30 mbar: | Exklusiv |