- 800 °C TURBO ZONE™ (4,2 kW) med IR- mesh: uppnår turbosnabbt extra höga temperaturer för kraftig/skarp stekning
- HEAT RANGE™: konstanta temperaturer för matlagning med låga och höga temperaturer
- SWITCH GRID™: emaljerat gjutjärnsgaller med mångsidiga grillmöjligheter
- Justerbar IR-backburner (3,5 KW): för saftigt, krispigt kött från grillspettet
Med KANSAS II PRO-serien kommer du att vara segraren vid varje grillfest: Vinnaren grillar allt. Brännararkitekturen i rostfritt stål, HEAT RANGE™, säkerställer optimal värmefördelning ända ut i kanterna. Därvid imponerar den i tillagningskammaren med ett jämnt temperaturområde från behagliga 80 °C till stekheta 400 °C vid grillgallret. Grillhuvens sidodelar av gjuten aluminium tillhandahåller därvid enorm stabilitet och lång livslängd. Och eftersom bara det bästa är gott nog för mästare, har KANSAS II PRO-serien ännu fler toppmoderna funktioner: SWITCH GRID™-grillsystemet och Enders TURBO ZONE™ tillhandahåller dig det perfekta utrymmet för dina kulinariska skapelser. Och efter att du har släppt lös ett riktigt kulinariskt fyrverkeri är rengöringen av din grill snabb, enkel och problemfri med vårt SIMPLE CLEAN™-system.
Turbo Zone
Heat Range
Simple Clean
Switch Grid
Video
Översikt
800 °C TURBO ZONE™ med IR- mesh: når turbosnabbt extra höga temperaturer för kraftig stekning
HEAT RANGE™: konstanta temperaturer för matlagning med låga och höga temperaturer
SWITCH GRID™: emaljerat grillgaller med mångsidiga grillmöjligheter
IR-backburner för saftigt-krispigt kött från grillspettet
Sidokokare för tillagning av tillbehör, som även kan användas som avlastningsyta när den är nedfälld
Stort varmhållningsgaller i rostfritt stål som håller färdigt grillgods varmt
4 brännare i rostfritt stål för kraftfull direkt och indirekt grillning/bakning
Värmebeständig siktruta garanterar fri sikt på grillgodset
Rengöring
SIMPLE CLEAN™: enkel rengöring tack vare brännkammarens enskilda komponenter i rostfritt stål, som kan demonteras utan verktyg
2 fettlådor i rostfritt stål för enkel rengöring och uttagbara framifrån
Praktiskt handfat integrerat i hyllan och skärbräda
Säkerhet
11 kg gasolflaska kan stå kvar i underskåpet under drift
Batterifri piezotändning möjliggör säker tändning
Flamskydd skyddar brännarna och optimerar värmefördelningen
Inklusive tryckregulator med integrerat slangbrottsskydd (EFV) och slang för extra säkerhet.
Material
Högkvalitativa sidodelar i gjuten aluminium på grillhuven, stor grillhuv av rostfritt stål med integrerad termometer
Brännkammarens samtliga enskilda delar är av rostfritt stål
manöverpanel, sidohyllor och fyra dubbelväggiga underskåp med dörrar i rostfritt stål
Integrerad flasköppnare av rostfritt stål
Skärbräda av plast
Tekniska data
| Artikelnummer.: | 871433 |
|---|---|
| Total effekt: | 22,3 kW |
| Brännare i rostfritt stål: | 3 x 3,7 kW / 1 x 4,2 kW |
| Sidokokare: | 3,5 kW |
| IR-backburner: | 3,5 kW |
| 800 °C TURBO ZONE™: | |
| HEAT RANGE™: | |
| SIMPLE CLEAN™: | |
| SWITCH GRID™: | |
| Grillhuv: | dubbelväggig, rostfritt stål / gjuten aluminium |
| Siktruta: | |
| Brännkammare: | Rostfritt stål |
| Tändning: | Piezo |
| Grillyta: | 70 x 45 cm / 3 150 cm² |
| Grillgaller: | emaljerat gjutjärnsgaller |
| Gasolflaska som kan stuvas undan (max.): | 11 kg |
| Arbetshöjd: | 89 cm |
| Monteringsmått: | B 153 x D 64 x H 118 cm |
| Vikt: | 80 kg |
| Slang och gastryckreglage 30 mbar: | Exklusiv |