- 800 °C TURBO ZONE™ (4,0 kW) med IR-mesh: uppnår turbosnabbt extra höga temperaturer för kraftig stekning
- SWITCH GRID™: emaljerat gjutjärnsgaller med mångsidiga grillmöjligheter
- IR-backburner (3,5 KW) och sidokokare (2,9 kW)
- 4 brännare i rostfritt stål för kraftfull direkt och indirekt grillning/bakning
Med HYDE®-serie får du allt du behöver till din nästa grillfest. Med den kompakta HYDE® 4 är du optimalt utrustad för en mysig grillkväll i trädgården. Denna grill ger både utrustning och kraft till varje trädgård! Med 800 °C TURBO ZONE™ och infraröd-mesh-gallret lyckas du med den perfekta, snabba bryningen på nolltid. Din infraröd-backburner ser till att du får saftiga, krispiga råvaror på spettet. Gjutjärnsgallret SWITCH GRID™ och den praktiska sidobrännaren ger dig friheten att grilla precis vad du vill. Tack vare siktfönstret har du alltid perfekt uppsikt över ditt grillgods. HYDE®-serien – för alla som inte vill kompromissa med grillningen och söker fullständig utrustning.
Turbo Zone
Switch Grid
Video
Översikt
800 °C TURBO ZONE™ med IR-mesh: når turbosnabbt extra höga temperaturer kraftig stekning
infrarot-Backburner för saftigt-krispigt kött från grillspettet
sidokokare för tillagning av tillbehör, som även kan användas som avlastningsyta när den är nedfälld
stort varmhållningsgaller i rostfritt stål som håller färdigt grillgods varmt. 4 brännare i rostfritt stål för kraftfull direkt och indirekt grillning
Rengöring
Avtagbar fettlåda med behållare för enkel rengöring
Det flerdelade grillgallret kan lätt tas ur och rengöras
Säkerhet
11 kg gasolflaska kan stå kvar i underskåpet under drift
Batterifri piezotändning möjliggör säker tändning
Flamskydd skyddar brännarna och optimerar värmefördelningen
Inklusive tryckregulator och slang för extra säkerhet.
Material
Stor dubbelväggig grillhuv med integrerad termometer. Siktrutor garanterar fri sikt över det som grillas. Fällbara sidohyllor för platsbesparande förvaring av grillen.
Tekniska data
| Artikelnummer.: | 804133 |
|---|---|
| Total effekt: | 19.4 |
| Brännare i rostfritt stål: | 3 x 3,0 kW / 1 x 4,0 kW |
| Sidokokare: | 2,9 kW |
| IR-backburner: | 3,5 kW |
| 800 °C TURBO ZONE™: | |
| SWITCH GRID™: | |
| Grillhuv: | dubbelväggig, pulverbelagt stål |
| Siktruta: | |
| Brännkammare: | emaljerat stål |
| Tändning: | Piezo |
| Grillyta: | 64 x 42 cm / 2 668 cm² |
| Grillgaller: | emaljerat gjutjärnsgaller |
| Gasolflaska som kan stuvas undan (max.): | 11 kg |
| Arbetshöjd: | 91 cm |
| Monteringsmått: | B 135,5 x D 56 x H 117 cm |
| Monteringsmått med nedfällda sidobord: | B 114 x D 56 x H 117 cm |
| Vikt: | 47 kg |
| Slang och gastryckreglage 30 mbar: | Exklusiv |