- CRUSTER® (6,7 KW): från Backburner till övervärme: den keramiska brännaren är steglöst justerbar när det gäller höjd och lutningsvinkel och ger 800 °C infraröd toppvärme i grillen
- 800 °C TURBO ZONE™ (4,6 kW) med IR- mesh: uppnår turbosnabbt extra höga temperaturer för kraftig stekning
- HEAT RANGE™: konstanta temperaturer för matlagning med låga och höga temperaturer
- SWITCH GRID™: massivt, emaljerat gjutjärnsgaller medmångsidiga grillmöjligheter
Cruster
Turbo Zone
Heat Range
Simple Clean
Switch Grid
Video
Översikt
CRUSTER® (6,7 kW): Från Backburner till övervärme: Steglöst justerbar när det gäller höjd och lutningsvinkel ger den keramiska brännaren 800 °C infraröd övervärme i grillen
800 °C TURBO ZONE™ med IR-mesh: når extra höga temperaturer turbosnabbt för kraftig stekning
HEAT RANGE™: konstanta temperaturer för tillagning vid låg och hög temperatur
SWITCH GRID™: emaljerat gjutjärnsgaller med mångsidiga grillmöjligheter
Tvådelat värmegaller i rostfritt stål håller tillagad mat varm
3 brännare i rostfritt stål för kraftfull direkt och indirekt grillning/bakning
Rengöring
SIMPLE CLEAN™: enkel rengöring tack vare brännkammarens enskilda komponenter i rostfritt stål, som kan demonteras utan verktyg
2 fettlådor i rostfritt stål för enkel rengöring och uttagbara framifrån
Säkerhet
11 kg gasolflaska kan stå kvar i underskåpet under drift
Batterifri piezotändning möjliggör säker tändning
Flamskydd skyddar brännarna och optimerar värmefördelningen
Inklusive tryckregulator med integrerat slangbrottsskydd (EFV) och slang för extra säkerhet
Nivelleringsfunktion: kan bekvämt ställas in inuti underskåpet för att kompensera för ojämnheter på golvytan.
Material
Högkvalitativa sidodelar i gjuten aluminium i brännkammaren
Stor voluminös grillhuv i emaljerat stål och integrerad termometer
Manöverpanel och sidohyllor av rostfritt stål
Tekniska data
| Artikelnummer.: | 860633 |
|---|---|
| Total effekt: | 24,9 kW |
| Brännare i rostfritt stål: | 2 x 4,2 / 1 x 4,6 |
| Sidokokare: | 0,66 - 5,2 |
| CRUSTER®: | 6,7 kW |
| 800 °C TURBO ZONE™: | |
| HEAT RANGE™: | |
| SIMPLE CLEAN™: | |
| Slider-grillgaller: | |
| SWITCH GRID™: | |
| Delicater™-ugn: | |
| Grillhuv: | dubbelväggig, emaljerat stål / Gjuten aluminium |
| Brännkammare: | Rostfritt stål / gjuten aluminium |
| Tändning: | Piezo |
| Grillyta: | 68 x 49,5 cm / 3 366 cm² |
| Grillgaller: | emaljerat gjutjärn / fyrdelad |
| Gasolflaska som kan stuvas undan (max.): | 11 kg |
| Arbetshöjd: | 93 cm |
| Monteringsmått: | B 147 x D 69,5 x H 121 cm |
| Vikt: | 106 kg |
| Slang och gastryckreglage 30 mbar: | Exklusiv |