- CRUSTER (6,7 KW): från Backburner till övervärme: den keramiska brännaren är steglöst justerbar när det gäller lutningsvinkel och ger 800 °C infraröd övervärme i grillen
- 800 °C TURBO ZONE (4,2 kW) med IR-mesh: uppnår turbosnabbt extra höga temperaturer för kraftig stekning
- HEAT RANGE™: konstanta temperaturer för matlagning med låga och höga temperaturer
- SWITCH GRID™: massivt, emaljerat gjutjärnsgaller medmångsidiga grillmöjligheter
UNIQ®-serien får grillfansen att jubla: Två modeller som verkligen glänser när det gäller prestanda och komfort och som gör det svårt att motstå! En av dem är CRUSTER®, som med sin justerbara lutningsposition och imponerande 800 °C IR-övervärme skapar fantastiskt goda biffar, krispiga pizzor eller till och med delikata desserter som Crème Brûlée – ganska hett, eller hur? Från undersidan skapar sedan TURBO ZONE™ med IR-mesh riktigt drag genom att nå extrema temperaturer på rekordtid. Perfekt för kraftig bryning och oemotståndliga grillränder! På det emaljerade SWITCH GRID™ gjutjärnsgallret har du alla grillmöjligheter du kan önska dig, och tack vare SIMPLE CLEAN™ blir även rengöringen till en avkopplande historia. För att hålla allt hygieniskt väntar en GN 1/2-behållare på sidobordet för att hålla din mat färsk tills den ska grillas. Och utöver det? En slitstark skärbräda i bambu som en hygienisk tillagningsyta, direkt på grillen – för sann bekvämlighet och känslan av en grillmästare i sin perfekta komposition.
Cruster
Turbo Zone
Heat Range
Simple Clean
Switch Grid
Video
Översikt
CRUSTER® (6,7 kW): Från Backburner till övervärme: tack vare den steglöst justerbara lutningsvinkeln tillhandahåller den keramiska brännaren 800 °C infraröd övervärme i grillen
800 °C TURBO ZONE™ med IR-mesh: når extra höga temperaturer turbosnabbt för kraftig stekning
HEAT RANGE™: konstanta temperaturer för tillagning vid låg och hög temperatur
SWITCH GRID™: emaljerat gjutjärnsgaller med mångsidiga grillmöjligheter
Varmhållningsgaller i rostfritt stål håller tillagad mat varm
4 brännare i rostfritt stål för kraftfull direkt och indirekt grillning/bakning
Flerstegs gasventiler för exakt justering av brännareffekten
Rengöring
SIMPLE CLEAN™: enkel rengöring tack vare brännkammarens enskilda komponenter i rostfritt stål, som kan demonteras utan verktyg
2 fettlådor i rostfritt stål för enkel rengöring och uttagbara framifrån
Säkerhet
11 kg gasolflaska kan stå kvar i underskåpet under drift
Batterifri piezotändning möjliggör säker tändning
Flamskydd skyddar brännarna och optimerar värmefördelningen
Inklusive tryckregulator med integrerat slangbrottsskydd (EFV) och slang för extra säkerhet.
Material
Högkvalitativa sidodelar i gjuten aluminium i brännkammaren
Stor voluminös grillhuv i emaljerat stål och integrerad termometer
Manöverpanel och sidohyllor av rostfritt stål
Tekniska data
| Artikelnummer.: | 870233 |
|---|---|
| Total effekt: | 25,5 kW |
| Brännare i rostfritt stål: | 3 x 3,7 / 1 x 4,2 |
| Sidokokare: | 3,5 kW |
| CRUSTER®: | 6,7 kW |
| 800 °C TURBO ZONE™: | |
| HEAT RANGE™: | |
| SIMPLE CLEAN™: | |
| SWITCH GRID™: | |
| Grillhuv: | dubbelväggig, emaljerat stål / Gjuten aluminium |
| Brännkammare: | Rostfritt stål / gjuten aluminium |
| Tändning: | Piezo |
| Grillyta: | 72,5 x 45 cm / 3 236 cm² |
| Grillgaller: | emaljerat gjutjärn, fyrdelat |
| Gasolflaska som kan stuvas undan (max.): | 11 kg |
| Arbetshöjd: | 90 cm |
| Monteringsmått: | B 155 x T 65,5 x H 120 cm |
| Vikt: | 62,5 kg |
| Slang och gastryckreglage 30 mbar: | Exklusiv |