#210830
Explorer II Pro
Caravan
- 2 brännare i rostfritt stål för kraftfull direkt och indirekt grillning, kokning och bakning
- Galler i rostfritt stål för en jämn värmefördelning och enkel rengöring
- Grillhuv av pulverbelagd gjuten aluminium
- Avtagbara grytgaller i rostfritt stål för säker kokning och enkel rengöring
GRILL TO GO FÖR SMAKÄVENTYR
EXPLORER II PRO tar din utomhusmatlagning till toppen – helt utan bergsklättring! Med sina två oberoende reglerbara brännare i rostfritt stål lyfter den din grillupplevelse till en ny nivå, utan att du behöver befinna dig på hög höjd. Oavsett om du vill grilla direkt eller tillaga indirekt: Det tvådelade grillgallret i rostfritt stål och grytgallren under tillhandahåller dig maximal flexibilitet. Du kan alltså bryna kött ordentligt samtidigt som du enkelt lagar mat – perfekt för alla utomhusäventyr. Den robusta grill- huven i gjuten aluminium och brännkammaren i EXPLORER II PRO garanterar lång livslängd, medan de avtagbara benen låter dig välja: liten och kompakt, eller ”högt i tak” med de långa benen. Caravan-varianten ansluts utan problem till gasanslutningen på fritidsfordon. EXPLORER II Pro: kompakt, mobil och din perfekta följeslagare för gränslös grillglädje.
EXPLORER II PRO tar din utomhusmatlagning till toppen – helt utan bergsklättring! Med sina två oberoende reglerbara brännare i rostfritt stål lyfter den din grillupplevelse till en ny nivå, utan att du behöver befinna dig på hög höjd. Oavsett om du vill grilla direkt eller tillaga indirekt: Det tvådelade grillgallret i rostfritt stål och grytgallren under tillhandahåller dig maximal flexibilitet. Du kan alltså bryna kött ordentligt samtidigt som du enkelt lagar mat – perfekt för alla utomhusäventyr. Den robusta grill- huven i gjuten aluminium och brännkammaren i EXPLORER II PRO garanterar lång livslängd, medan de avtagbara benen låter dig välja: liten och kompakt, eller ”högt i tak” med de långa benen. Caravan-varianten ansluts utan problem till gasanslutningen på fritidsfordon. EXPLORER II Pro: kompakt, mobil och din perfekta följeslagare för gränslös grillglädje.
Översikt
Grillgaller i rostfritt stål med integrerade flamskydd
avtagbara grytgaller i rostfritt stål för säker matlagning och enkel rengöring
3 olika tillagningsfunktioner: grillning, kokning och bakning
kan användas som både bordsgrill och stående enhet
Rengöring
avtagbara grytgaller i rostfritt stål för säker kokning och enkelrengöring
avtagbar fettuppsamlingsskål för enkel och snabb rengöring
Säkerhet
För direkt anslutning till det externa gasuttaget på fritidsfordon (slang och reglage ingår)
Material
Robust kåpa av hållbar och lätt aluminium
grillhuv i gjuten aluminium med stor kapacitet och integrerad termometer
Tekniska data
| Artikelnummer.: | 210830 |
|---|---|
| Total effekt: | 4,4 kW |
| Brännare i rostfritt stål: | 2 x 2,2 kW |
| Grillhuv: | pulverbelagd gjuten aluminium |
| Termometer: | |
| Kåpa: | pulverbelagd gjuten aluminium |
| Tändning: | Piezo |
| Grillyta: | 49 x 32 cm / 1 568 cm² |
| Grillgaller: | Galler i rostfritt stål / tvådelat |
| avtagbara grytgaller: | |
| Förvaringsplåt: | |
| Arbetshöjd fristående grill: | 67 cm |
| Arbetshöjd bordsgrill: | 27 cm |
| Mått på monterad fristående grill: | B 60 x D 48 x H 81 cm |
| Mått på monterad bordsgrill: | B 60 x D 42 x H 39 cm |
| Vikt: | 10 kg |
| Drift: | Anslutning till gasoluttaget för utomhusbruk |
| Slang och gastryckreglage 30 mbar: | 150 cm gasolslang för husvagnar |