#206230
Urban II Pro
Caravan
- 2 brännare i rostfritt stål för kraftfull direkt och indirekt grillning, kokning och bakning
- Massivt, emaljerat gjutjärnsgaller med integrerade flamskydd och vändningsfunktion
- Grillhuv av pulverbelagd gjuten aluminium
- Avtagbara grytgaller i rostfritt stål för säker kokning och enkel rengöring
KOLLA GRILLEN FIXAR DET HÄR!
Upplev det ultimata inom utomhusgrillning med URBAN II Pro Caravan Urlaub Deluxe och njut av en grillfest med utsikt. Som en vidareutveckling av den populära Urban-serien tillhandahåller URBAN II Pro Caravan en grillupplevelse på högsta nivå – med nya idéer och inspiration från användargemenskapen. Denna bordsgrill kombinerar maximal prestanda i en kompakt design, perfekt för balkonger eller spontana grillfester när du är på språng. Med två justerbara brännare i rostfritt stål kan du uppnå både direkt och indirekt grillning och dessutom kommer även matlagningen att kännas som en barnlek. Därmed har du ett komplett utomhuskök med dig – grillning, matlagning och bakning. Det emaljerade gjutjärnsgallret ger dig valet mellan skarpa stekmärken eller en platt stekpanna för saftig stekning. Robust men ändå lätt: Förbränningskammaren i gjuten aluminium gör URBAN II PRO både hållbar och enkel att hantera. De robusta, avtagbara sidoborden ger extra arbetsyta. Med den valfria vagnen får grillen en riktig uppgradering: ökad höjd, mer förvaringsutrymme – och ännu mer grillglädje! Husvagnsversionen kan enkelt anslutas till gasanslutningen på fritidsfordon och kan därför stå till tjänst var som helst – oavsett vart du kör.
Upplev det ultimata inom utomhusgrillning med URBAN II Pro Caravan Urlaub Deluxe och njut av en grillfest med utsikt. Som en vidareutveckling av den populära Urban-serien tillhandahåller URBAN II Pro Caravan en grillupplevelse på högsta nivå – med nya idéer och inspiration från användargemenskapen. Denna bordsgrill kombinerar maximal prestanda i en kompakt design, perfekt för balkonger eller spontana grillfester när du är på språng. Med två justerbara brännare i rostfritt stål kan du uppnå både direkt och indirekt grillning och dessutom kommer även matlagningen att kännas som en barnlek. Därmed har du ett komplett utomhuskök med dig – grillning, matlagning och bakning. Det emaljerade gjutjärnsgallret ger dig valet mellan skarpa stekmärken eller en platt stekpanna för saftig stekning. Robust men ändå lätt: Förbränningskammaren i gjuten aluminium gör URBAN II PRO både hållbar och enkel att hantera. De robusta, avtagbara sidoborden ger extra arbetsyta. Med den valfria vagnen får grillen en riktig uppgradering: ökad höjd, mer förvaringsutrymme – och ännu mer grillglädje! Husvagnsversionen kan enkelt anslutas till gasanslutningen på fritidsfordon och kan därför stå till tjänst var som helst – oavsett vart du kör.
Översikt
Massivt, emaljerat gjutjärnsgaller med integrerat flamskydd och vändfunktion
2 brännare i rostfritt stål för kraftfull direkt och indirekt grillning, kokning och bakning
Rengöring
avtagbara grytgaller i rostfritt stål för säker kokning och enkelrengöring
avtagbar fettuppsamlingsskål för enkel och snabb rengöring
Säkerhet
För direkt anslutning till det externa gasuttaget på fritidsfordon (slang och reglage ingår)
Material
Grillhuv i gjuten aluminium med stor kapacitet och integrerad termometer
avtagbara sidohyllor i plast för platsbesparande förvaring
robust hölje av hållbar och lätt gjuten aluminium
Tekniska data
| Artikelnummer.: | 206230 |
|---|---|
| Total effekt: | 4,4 kW |
| Brännare i rostfritt stål: | 2 x 2,2 kW |
| Grillhuv: | pulverbelagd gjuten aluminium |
| Kåpa: | pulverbelagd gjuten aluminium |
| Tändning: | Piezo |
| Grillyta: | 49 x 32 cm / 1 568 cm² |
| Grillgaller: | emaljerat gjutjärnsgaller |
| Arbetshöjd: | 23 cm |
| Monteringsmått: | B 94 x D 42 x H 36 cm |
| Monteringsmått med nedfällda sidobord: | B 68 x D 42 x H 36 cm |
| Vikt: | 12 kg |
| Drift: | Anslutning till gasoluttaget för utomhusbruk |