#210430
Explorer II
Caravan
- 2 brännare i rostfritt stål för kraftfull direkt och indirekt grillning, kokning och bakning
- Galler i rostfritt stål för en jämn värmefördelning och enkel rengöring
- Grillhuv av pulverbelagt stål
- Avtagbara grytgaller i rostfritt stål för säker kokning och enkel rengöring
GRILL TO GO FÖR SMAKÄVENTYR
EXPLORER II tar din utomhusmatlagning till toppen – helt utan bergsklättring! Med sina två oberoende reglerbara brännare i rostfritt stål lyfter den din grillupplevelse till en ny nivå, utan att du behöver befinna dig på hög höjd. Oavsett om du vill grilla direkt eller tillaga indirekt: Det tvådelade grillgallret i rostfritt stål och grytgallren under tillhandahåller dig maximal flexibilitet. Du kan alltså bryna kött ordentligt samtidigt som du enkelt lagar mat – perfekt för alla utomhusäventyr. Den robusta grill- huven i stål och brännkammaren i EXPLORER II garanterar lång livslängd, medan de avtagbara benen låter dig välja: liten och kompakt, eller ”högt i tak” med de långa benen. Caravan-varianten ansluts utan problem till gasanslutningen på fritidsfordon. EXPLORER II: kompakt, mobil och din perfekta följeslagare för gränslös grillglädje.
EXPLORER II tar din utomhusmatlagning till toppen – helt utan bergsklättring! Med sina två oberoende reglerbara brännare i rostfritt stål lyfter den din grillupplevelse till en ny nivå, utan att du behöver befinna dig på hög höjd. Oavsett om du vill grilla direkt eller tillaga indirekt: Det tvådelade grillgallret i rostfritt stål och grytgallren under tillhandahåller dig maximal flexibilitet. Du kan alltså bryna kött ordentligt samtidigt som du enkelt lagar mat – perfekt för alla utomhusäventyr. Den robusta grill- huven i stål och brännkammaren i EXPLORER II garanterar lång livslängd, medan de avtagbara benen låter dig välja: liten och kompakt, eller ”högt i tak” med de långa benen. Caravan-varianten ansluts utan problem till gasanslutningen på fritidsfordon. EXPLORER II: kompakt, mobil och din perfekta följeslagare för gränslös grillglädje.
Översikt
Grillgaller i rostfritt stål med integrerade flamskydd
avtagbara grytgaller i rostfritt stål för säker matlagning och enkel rengöring
3 olika tillagningsfunktioner: grillning, kokning och bakning
kan användas som både bordsgrill och stående enhet
Rengöring
avtagbara grytgaller i rostfritt stål för säker kokning och enkelrengöring
avtagbar fettuppsamlingsskål för enkel och snabb rengöring
Säkerhet
För direkt anslutning till det externa gasuttaget på fritidsfordon (slang och reglage ingår)
Material
Robust hölje av hållbar och lätt gjuten aluminium
grillhuv av pulverbelagt stål med integrerad termometer
Tekniska data
| Artikelnummer.: | 210430 |
|---|---|
| Total effekt: | 4,4 kW |
| Brännare i rostfritt stål: | 2 x 2,2 kW |
| Grillhuv: | pulverbelagt stål |
| Termometer: | |
| Kåpa: | pulverbelagd gjuten aluminium |
| Tändning: | Piezo |
| Grillyta: | 49 x 32 cm / 1 568 cm² |
| Grillgaller: | Galler i rostfritt stål / tvådelat |
| avtagbara grytgaller: | |
| Arbetshöjd fristående grill: | 67 cm |
| Arbetshöjd bordsgrill: | 27 cm |
| Mått på monterad fristående grill: | B 60 x D 48 x H 78 cm |
| Mått på monterad bordsgrill: | B 60 x D 42 x H 36 cm |
| Vikt: | 9 kg |
| Drift: | Anslutning till gasoluttaget för utomhusbruk |
| Slang och gastryckreglage 30 mbar: | 150 cm gasolslang för husvagnar |