- 800 °C TURBO ZONE™ (4,2 kW) med infrarødt net: opnår ekstra høje temperaturer til lynhurtig stegning
- HEAT RANGE™: konstante temperaturer til madlavning ved lav og høj temperatur
- SWITCH GRID™: emaljeret støbejernsrist med alsidige grillmuligheder
- Infrarød bagbrænder (3,5 KW) & sidekomfur (2,9 kW)
Grillerne fra MONROE PRO-serien er sande allroundere. Enhver, der kan lide at flytte grænserne for grilning, vil regelmæssigt overgå dem med disse fuldt udstyrede kraftpakker. Alt ved disse gasgriller er omhyggeligt designet og optimeret ned til mindste detalje: Udover formstabile og holdbare sidepaneler lavet af massivt støbt aluminium, kan 4 SIK TURBO SHADOW også prale af et robust brændkammer lavet af støbt aluminium og emaljeret stål. Med TURBO ZONE™ mestrer du ubesværet den ultimative udfordring med at grille en perfekt stegt bøf, mens HEAT RANGE™ brændersystemet i rustfrit stål giver dig mulighed for at indstille enhver ønsket temperatur, fra lav og langsom til hurtig og varm. Vinduet giver dig også mulighed for at holde et perfekt overblik over alt. Derudover vil det omfattende udvalg af tilbehør, såsom tilbehør til SWITCH GRID™-risten, opfylde alle dine behov. Og takket være SIMPLE CLEAN™ er rengøringen en leg. Prikken over i'et: den matte grafitfarve, som nu både vender køkkenverdenen og grillverdenen på hovedet.
Turbo Zone
Heat Range
Simple Clean
Switch Grid
Et overblik oder Ved første øjekast
800°C TURBO ZONE™ med infrarødt net: opnår ekstra høje temperaturer på rekordtid til stegning
HEAT RANGE™: konstante temperaturer ved lav og høj temperatur
SWITCH GRID™ emaljeret støbejernsrist med alsidige grillmuligheder
Infrarød bagbrænder til saftigt, sprødt rotisseriekød
Sidebrænder til tilberedning af tilbehør, som også kan bruges som arbejdsflade, når den er lukket
Stor, svingbar varmerist i rustfrit stål holder den tilberedte mad varm
4 brændere i rustfrit stål til kraftig direkte og indirekte grilning
Varmebestandigt panoramavindue garanterer et klart indkig til den mad, der grilles
Rengøring
SIMPLE CLEAN™: Nem rengøring takket være værktøjsfri, aftagelige dele i rustfrit stål til brændkammeret
Aftagelig fedtskuffe med fedtopsamlingsbeholder for nem rengøring
Sikkerhed
Den 11 kg tunge gasflaske kan forblive i underskabet under drift
batterifri piezo-tænding integreret i betjeningsknappen sikrer sikker tænding
flammeafdækninger i rustfrit stål beskytter brænderne og optimerer varmefordelingen
Inkluderer trykregulator med integreret slangebrudsbeskyttelse (EFV) og slange for ekstra sikkerhed
Materiale
Sidepaneler i støbt aluminium af høj kvalitet på låget og brændkammeret
emaljeret låg med stor kapacitet og integreret termometer
to store sidehylder i pulverlakeret stål med opbevaringsrum foran og redskabskroge på siden
betjeningspanel og to dobbeltvæggede døre i pulverlakeret stål
Tekniske data
| Varenummer.: | 838533 |
|---|---|
| Samlet ydeevne: | 21,1 kW |
| Brænder i rustfrit stål: | 3 x 3,5 kW / 1 x 4,2 kW |
| Kogeplade: | 2,9 kW |
| Infrarød bagbrænder: | 3,5 kW |
| 800 °C TURBO ZONE™: | |
| HEAT RANGE™: | |
| SIMPLE CLEAN™: | |
| SWITCH GRID™: | |
| Låg: | emaljeret stål støbt aluminium |
| Vindue: | |
| Brændkammer: | emaljeret stål støbt aluminium |
| Tænding: | Piezo |
| Grillflade: | 74 x 43cm / 3.182 cm² |
| Grillrist: | emaljeret støbejernsrist |
| Opbevarbar gasflaske (maks.): | 11 kg |
| Arbejdshøjde: | 90 cm |
| Installationsmål: | B 153,5 x D 58 x H 118,5 cm |
| Vægt: | 57 kg |
| Gasslange og gastryksregulator 30 mbar: | Eksklusiv |