#971925
eURBAN
Pro 2 Turbo
- TURBO ZONE™ (2,2 kW): turbosnabbt, extra höga temperaturer för kraftig/skarp stekning
- SIMPLE CLEAN™: enkel rengöring tack vare reflektorskålen som kan tas bort utan verktyg
- EMALJERAD GJUTEN GRILLROST med många olika grillmöjligheter
- STABILA SIDOHYLLOR som kan monteras enkelt och flexibelt
URBANES BBQ, ELEKTRISKT LADAD
eURBAN-serien levererar koncentrerad grillglädje – snabb att använda och med full effekt. Två steglöst reglerbara värmeelement med sammanlagt 2,2 kW ger kraftfull värme som överförs jämnt till grillmat från den emaljerade gjutjärnsgallret. Stabila sidohyllor erbjuder plats för grillredskap och kan vid behov tas bort utan verktyg, medan den praktiska kabelupprullningen ser till att det blir ordning efter grillningen. Tack vare SIMPLE CLEAN™-reflektorskålen i rostfritt stål är inte ens rengöringen efter grillningen något problem längre. För alla som gillar att lägga i en extra växel finns eURBAN PRO med integrerad TURBO ZONE™ och hela 2,2 kW på knapptryckning, koncentrerat till grillens högra sida. Den pulverlackerade kåpan i gjuten aluminium lagrar värmen särskilt effektivt och garanterar perfekta resultat – från krispig pizza till saftig biff. Med eURBAN-serien upplever du elektrisk grillning när den är som bäst – urban, kraftfull, oemotståndlig. Så grillar staden.
eURBAN-serien levererar koncentrerad grillglädje – snabb att använda och med full effekt. Två steglöst reglerbara värmeelement med sammanlagt 2,2 kW ger kraftfull värme som överförs jämnt till grillmat från den emaljerade gjutjärnsgallret. Stabila sidohyllor erbjuder plats för grillredskap och kan vid behov tas bort utan verktyg, medan den praktiska kabelupprullningen ser till att det blir ordning efter grillningen. Tack vare SIMPLE CLEAN™-reflektorskålen i rostfritt stål är inte ens rengöringen efter grillningen något problem längre. För alla som gillar att lägga i en extra växel finns eURBAN PRO med integrerad TURBO ZONE™ och hela 2,2 kW på knapptryckning, koncentrerat till grillens högra sida. Den pulverlackerade kåpan i gjuten aluminium lagrar värmen särskilt effektivt och garanterar perfekta resultat – från krispig pizza till saftig biff. Med eURBAN-serien upplever du elektrisk grillning när den är som bäst – urban, kraftfull, oemotståndlig. Så grillar staden.
Turbo Zone (2,2 kW)
Simple Clean
Översikt
TURBO ZONE™: extra höga temperaturer för snabb stekning med ett knapptryck
2 värmezoner för kraftfull direkt och indirekt grillning/bakning – individuellt justerbara
Emaljerad gjutjärnsgrillrist för optimal värmelagring
Kabelupprullning för ordentlig förvaring och transport av nätkabeln
Rengöring
SIMPLE CLEAN™: enkel rengöring tack vare reflektorskålen som kan tas bort utan verktyg
utdragbar fettlåda för enkel rengöring
Material
Förbränningskammare av pulverlackerad gjuten aluminium
Stor matlagningshuv av gjuten aluminium med integrerad termometer
Avtagbara sidohyllor av plast kan förvaras på ett utrymmesbesparande sätt.
Tekniska data
| Artikelnummer.: | 971925 |
|---|---|
| Total effekt: | 2,2kW |
| Värmeelement: | 3 x 1,1 kW (max. 2 kan användas samtidigt) |
| TURBO ZONE™: | |
| SIMPLE CLEAN™: | |
| Grillhuv: | pulverlakeret støbt aluminium |
| Brännkammare: | pulverlakeret støbt aluminium |
| Grillyta: | 48 x 31,5 cm / 1.528 cm² |
| Grillgaller: | emaljerat gjutjärnsgaller |
| Arbetshöjd: | 22 cm |
| Monteringsmått: | B 95 x D 48 x H 35 cm |
| Mått när sidopanelerna är borttagna: | B 68 x D 48 x H 35 cm |
| Vikt: | 13 |
| Kabellängd: | 175 cm |