#971825
eURBAN
2
- SIMPLE CLEAN™: enkel rengöring tack vare reflektorskålen som kan tas bort utan verktyg
- EMALJERAD GJUTEN GRILLROST med många olika grillmöjligheter
- STABILA SIDOHYLLOR som kan monteras enkelt och flexibelt
- KABELUPPRULLNING för ordentlig förvaring och transport av nätkabeln
URBANES BBQ, ELEKTRISKT LADAD
eURBAN-serien levererar koncentrerad grillglädje – snabb att använda och med full effekt. Två steglöst reglerbara värmeelement med sammanlagt 2,2 kW ger kraftfull värme som överförs jämnt till grillmat från den emaljerade gjutjärnsgallret. Stabila sidohyllor erbjuder plats för grillredskap och kan vid behov tas bort utan verktyg, medan den praktiska kabelupprullningen ser till att det blir ordning efter grillningen. Tack vare SIMPLE CLEAN™-reflektorskålen i rostfritt stål är inte ens rengöringen efter grillningen något problem längre. Med eURBAN-serien upplever du elektrisk grillning när den är som bäst – urban, kraftfull, oemotståndlig. Så grillar staden.
eURBAN-serien levererar koncentrerad grillglädje – snabb att använda och med full effekt. Två steglöst reglerbara värmeelement med sammanlagt 2,2 kW ger kraftfull värme som överförs jämnt till grillmat från den emaljerade gjutjärnsgallret. Stabila sidohyllor erbjuder plats för grillredskap och kan vid behov tas bort utan verktyg, medan den praktiska kabelupprullningen ser till att det blir ordning efter grillningen. Tack vare SIMPLE CLEAN™-reflektorskålen i rostfritt stål är inte ens rengöringen efter grillningen något problem längre. Med eURBAN-serien upplever du elektrisk grillning när den är som bäst – urban, kraftfull, oemotståndlig. Så grillar staden.
Simple Clean
Översikt
3 värmezoner för kraftfull direkt och indirekt grillning/bakning – individuellt justerbara
Emaljerad gjutjärnsrost för optimal värmelagring
Rengöring
SIMPLE CLEAN™: enkel rengöring tack vare reflektorskålen som kan tas bort utan verktyg
utdragbar fettlåda för enkel rengöring
Material
Brännkammare av pulverlackerad gjuten aluminium
Stabil grillkåpa av pulverlackerat stål med integrerad termometer
Avtagbara sidohyllor av plast kan förvaras på ett utrymmesbesparande sätt
Tekniska data
| Artikelnummer.: | 971825 |
|---|---|
| Total effekt: | 2,2kW |
| Värmeelement: | 2 x 1,1 kW |
| SIMPLE CLEAN™: | |
| Grillhuv: | pulverbelagt stål |
| Brännkammare: | pulverlakeret støbt aluminium |
| Grillyta: | 48 x 31,5 cm / 1.528 cm² |
| Grillgaller: | emaljerat gjutjärnsgaller |
| Arbetshöjd: | 22 cm |
| Monteringsmått: | B 95 x D 48 x H 32,5 cm |
| Mått när sidopanelerna är borttagna: | B 68 x D 48 x H 32,5 cm |
| Vikt: | 12.5 |
| Kabellängd: | 175 cm |