- 800 °C TURBO ZONE™ (4,2 kW) med IR- mesh: uppnår turbosnabbt extra höga temperaturer för kraftig/skarp stekning
- SWITCH GRID™: emaljerat gjutjärnsgaller med mångsidiga grillmöjligheter
- 11 kg gasolflaska kan stå kvar i underskåpet under drift
- Fällbara sidohyllor för platsbesparande förvaring av grillen
En för alla. Allt i ett. Grillarna i serien CHICAGO NEXT är fullmatade allround-grillar som låter dig njuta till fullo av läckra måltider. 3 R Turbo har naturligtvis ett emaljerat gjutjärnsgaller medan TURBO ZONE™ vilar undertill. Med denna kan du blixtsnabbt uppnå högsta temperaturer på grillytan. För lite ”avkylning” finns däremot ett varmhållningsgaller av rostfritt stål. Allround-grillen kompletteras av SWITCH GRID™-systemet som möjliggör användning av Sear Grate, pizzasten, stekpanna, kycklingstekare (fågelstekare) eller Dutch Oven, samt av två fällbara sidohyllor.
Turbo Zone
Switch Grid
Översikt
800 °C TURBO ZONE™ med IR- mesh: når turbosnabbt extra höga temperaturer kraftig/stark stekning
SWITCH GRID™ emaljerat gjutjärnsgaller med mångsidiga grillmöjligheter
Stort, varmhållningsgaller i rostfritt stål håller färdig grillad mat varm
3 brännare i rostfritt stål för kraftfull direkt och indirekt grillning
Rengöring
Avtagbar fettlåda med behållare för enkel rengöring
Det flerdelade grillgallret kan lätt tas ur och rengöras
Säkerhet
11 kg gasolflaska kan stå kvar i underskåpet under drift
Batterifri piezotändning möjliggör säker tändning
Flammskydd skyddar brännarna och optimerar värmefördelningen. Inklusive tryckregulator med integrerat slangbrottsskydd (EFV) och slang för extra säkerhet.
Material
Stor voluminös grillhuv i rostfritt stål och integrerad termometer
Brännkammare av emaljerat stål
Nedfällbart sidohyllplan av pulverbelagt stål.
Tekniska data
| Artikelnummer.: | 89346 |
|---|---|
| Total effekt: | 10,6 kW |
| Brännare i rostfritt stål: | 2 x 3,2 kW / 1 x 4,2 kW |
| 800 °C TURBO ZONE™: | |
| SWITCH GRID™: | |
| Grillhuv: | dubbelväggig, rostfritt stål / pulverbelagt stål |
| Brännkammare: | emaljerat stål |
| Tändning: | Piezo |
| Grillyta: | 62 x 42 cm / 2 600 cm² |
| Grillgaller: | emaljerat gjutjärnsgaller |
| Gasolflaska som kan stuvas undan (max.): | 11 kg |
| Arbetshöjd: | 85 cm |
| Monteringsmått: | B 124 x D 51 x H 108 cm |
| Monteringsmått med nedfällda sidobord: | B 92 x D 51 x H 108 cm |
| Vikt: | 34 kg |
| Slang och gastryckreglage 30 mbar: | Exklusiv |