#971825
eURBAN®
2
- SIMPLE CLEAN™: easy cleaning thanks to tool-free removable reflector tray
- ENAMELED CAST IRON GRILL with a wide range of grilling options
- STABLE SIDE SHELVES can be mounted effortlessly and flexibly
- CABLE WINDER for neat storage and transport of the power cord
URBAN BBQ, ELECTRICALLY CHARGED
The eURBAN series delivers the ultimate barbecuing experience – quick to set up and full of power. Two variably adjustable heating elements with a combined output of 2.2 kW provide powerful heat, which is evenly distributed to the food by the enamelled cast-iron grate. Sturdy side shelves provide space for barbecue utensils and can be removed without tools if necessary, while the practical cable reel keeps things tidy after barbecuing. Thanks to the SIMPLE CLEAN™ stainless steel reflector tray, cleaning up after your barbecue session is no longer an issue. With the eURBAN series, you can experience electric barbecuing at its best – urban, powerful, irresistible. This is how the city barbecues
The eURBAN series delivers the ultimate barbecuing experience – quick to set up and full of power. Two variably adjustable heating elements with a combined output of 2.2 kW provide powerful heat, which is evenly distributed to the food by the enamelled cast-iron grate. Sturdy side shelves provide space for barbecue utensils and can be removed without tools if necessary, while the practical cable reel keeps things tidy after barbecuing. Thanks to the SIMPLE CLEAN™ stainless steel reflector tray, cleaning up after your barbecue session is no longer an issue. With the eURBAN series, you can experience electric barbecuing at its best – urban, powerful, irresistible. This is how the city barbecues
Simple Clean
At a Glance
2 heating zones for powerful direct and indirect grilling/baking – individually adjustable
Enameled cast iron grate for optimal heat retention
Cleaning
SIMPLE CLEAN™: easy cleaning thanks to reflector tray that can be removed without tools
removable grease tray for easy cleaning
Material
Powder-coated cast aluminum combustion chamber
Sturdy powder-coated steel cooking hood with integrated thermometer
Removable plastic side shelves can be stored to save space
Technical data
| Item no.: | 971825 |
|---|---|
| Total output: | 2,2 kW |
| Heating elements: | 2 x 1,1 kW |
| SIMPLE CLEAN™: | yes |
| Barbecue lid: | powder-coated steel |
| Housing: | cast aluminium |
| Grill surface cm / cm²: | 48 x 31,5 cm / 1.528 cm² |
| Grill grate: | Cast iron grate |
| Working height: | 22 cm |
| Dimensions: | B 95 x T 48 x H 32,5 cm |
| Dimensions with side shelves removed: | B 68 x T 48 x H 32,5 cm |
| Weight: | 12.5 |
| Cable length: | 175 cm |