#97156
eFlavour®
2 Turbo
- TURBO ZONE™: turbosnabbt, extra höga temperaturer för kraftig/skarp stekning
- SIMPLE CLEAN™: enkel rengöring tack vare brännkammarens enskilda komponenter i rostfritt stål, som kan demonteras utan verktyg
- SWITCH GRID™: emaljerat gjutjärnsgaller med mångsidiga grillmöjligheter
- Praktisk serveringsbricka: finns på främre delen av vagnen för snabb och lätt åtkomst och enkel förvaring
FLAVOUR-FUSION
En elgrill helt i din smak: eFLAVOUR® är den exemplariska fusionen av kraft, teknik och design. Med en total effekt på 3 kW, fördelad över båda värmezonerna eller samlad enbart på den högra gallersidan, finns det tillräckligt med elektrisk kraft för en mängd olika grillrätter. Med ombord finns, förutom TURBO ZONE™, även SWITCH GRID™ och SIMPLE CLEAN™, som ger din grillupplevelse ännu fler alternativ och större enkelhet . Tack vare en grillyta på nästan 2 000 cm², innesluten av en dubbelväggig grillhuv, finns det tillräckligt med utrymme för samtidigt få att alla festgäster mätta. Utöver detta har eFLAVOUR® en exklusiv designfunktion: I stället för en dörr i underskåpet har den fästen på frambenen där en elegant och vackert utformad serveringsbricka får sin plats. Där fungerar den som ett insynsskydd för hyllplanen. När den används för att servera den färdiga grillmaten visar den sedan sin verkliga förmåga och bidrar till den rätta smaken även på bordet – och det med stil!
En elgrill helt i din smak: eFLAVOUR® är den exemplariska fusionen av kraft, teknik och design. Med en total effekt på 3 kW, fördelad över båda värmezonerna eller samlad enbart på den högra gallersidan, finns det tillräckligt med elektrisk kraft för en mängd olika grillrätter. Med ombord finns, förutom TURBO ZONE™, även SWITCH GRID™ och SIMPLE CLEAN™, som ger din grillupplevelse ännu fler alternativ och större enkelhet . Tack vare en grillyta på nästan 2 000 cm², innesluten av en dubbelväggig grillhuv, finns det tillräckligt med utrymme för samtidigt få att alla festgäster mätta. Utöver detta har eFLAVOUR® en exklusiv designfunktion: I stället för en dörr i underskåpet har den fästen på frambenen där en elegant och vackert utformad serveringsbricka får sin plats. Där fungerar den som ett insynsskydd för hyllplanen. När den används för att servera den färdiga grillmaten visar den sedan sin verkliga förmåga och bidrar till den rätta smaken även på bordet – och det med stil!
Turbo Zone (3 kW)
Turbo Zone (2,2 kW)
Simple Clean
Switch Grid
Video
Översikt
TURBO ZONE™: turbosnabbt, extra höga temperaturer för kraftig/skarp stekning med en knapptryckning
SWITCH GRID™: emaljerat gjutjärnsgaller med mångsidiga grillmöjligheter
Medsvängande varmhållningsgaller i rostfritt stål håller färdiggrillad mat varm
2 värmezoner för kraftfull direkt och indirekt grillning/bakning – med individuell inställning
Rengöring
SIMPLE CLEAN™: enkel rengöring tack vare brännkammarens enskilda komponenter i rostfritt stål, som kan demonteras utan verktyg
uttagbar fettlåda för enkel rengöring
Material
Brännkammare av pulverbelagt stål
Dubbelväggig grillhuv i pulverbelagt stål med integrerad termometer
Manöverpanel av pulverbelagt stål
Sidohyllor av pulverbelagt stål
Avtagbar serveringsbricka i plast
Tekniska data
| Artikelnummer.: | 97156 |
|---|---|
| Total effekt: | 3 kW |
| Värmeelement: | 3 x 1,5 kW (max. 2 kan användas samtidigt) |
| TURBO ZONE™: | |
| SIMPLE CLEAN™: | |
| SWITCH GRID™: | |
| Grillhuv: | dubbelväggig, pulverbelagt stål |
| Brännkammare: | pulverbelagt stål |
| Grillyta: | 50 x 39 cm / 1 950 cm² |
| Grillgaller: | emaljerat gjutjärnsgaller |
| Arbetshöjd: | 89,5 cm |
| Monteringsmått: | B 108 x D 57 x H 108,5 cm |
| Mått när sidopanelerna är nedfällda: | B 75,5 x D 57 x H 108,5 cm |
| Vikt: | 31,5 kg |
| Kabellängd: | 210 cm |