#2102301
Explorer Next Pro
Caravan
- 2 brännare i rostfritt stål för kraftfull direkt och indirekt grillning, kokning och bakning
- Grillhuv med stor kapacitet av formstabil gjuten aluminium, optimerad för lågtemperaturtillagning
- Galler i rostfritt stål med integrerade flamskydd
- Förkromade, avtagbara grytgaller för säker kokning och enkelrengöring
Överallt. Oavsett var du grillar.
För att du varken ska få hemlängtan till din BBQ eller bli hungrig när du är på resande fot: EXPLORER NEXT PRO. Denna grill är en eldigt lojal äventyrare som imponerar med sin kompakta konstruktion och massor av användbara funktioner: extremt stabil benkonstruktion, ett galler av rostfritt stål samt en praktisk avlastningsyta. Med EXPLORER NEXT PRO har du garanterat roligare när du campar eller gör en utflykt till sjön. Och utöver sin mobilitet, vet ”den tyska Bear Grylls” även hur den ska övertyga med sin flexibilitet: Grillgallren över de praktiska gashällarna kan tas bort individuellt — så att grillkorv och omeletter inte kommer i vägen för varandra. EXPLORER NEXT kan som CARAVAN-version anslutas direkt till husvagnen eller husbilen – vilket ger dig ännu mer tid att utforska.
För att du varken ska få hemlängtan till din BBQ eller bli hungrig när du är på resande fot: EXPLORER NEXT PRO. Denna grill är en eldigt lojal äventyrare som imponerar med sin kompakta konstruktion och massor av användbara funktioner: extremt stabil benkonstruktion, ett galler av rostfritt stål samt en praktisk avlastningsyta. Med EXPLORER NEXT PRO har du garanterat roligare när du campar eller gör en utflykt till sjön. Och utöver sin mobilitet, vet ”den tyska Bear Grylls” även hur den ska övertyga med sin flexibilitet: Grillgallren över de praktiska gashällarna kan tas bort individuellt — så att grillkorv och omeletter inte kommer i vägen för varandra. EXPLORER NEXT kan som CARAVAN-version anslutas direkt till husvagnen eller husbilen – vilket ger dig ännu mer tid att utforska.
Översikt
Grillgaller i rostfritt stål med integrerade flamskydd
förkromade, avtagbara grytgaller för säker matlagning och enkel rengöring
3 olika tillagningsfunktioner: grillning, kokning och bakning
kan användas som både bordsgrill och stående enhet
Rengöring
Förkromade, avtagbara grytgaller för säker kokning och enkelrengöring
2 avtagbara fettuppsamlingsskålar för enkel och snabb rengöring
Säkerhet
För direkt anslutning till det externa gasuttaget på fritidsfordon (slang och reglage ingår) enkel att transportera (väska finns som tillbehör)
stabil förvaringsplåt
Material
Robust hölje av hållbar och lätt gjuten aluminium
Tekniska data
| Artikelnummer.: | 2102301 |
|---|---|
| Total effekt: | 4,4 kW |
| Brännare i rostfritt stål: | 2 x 2,2 kW |
| Grillhuv: | pulverbelagd gjuten aluminium |
| Termometer: | |
| Kåpa: | pulverbelagd gjuten aluminium |
| Tändning: | Piezo |
| Grillyta: | 48 x 32 cm / 1 536 cm² |
| Grillgaller: | Galler i rostfritt stål / tvådelat |
| avtagbara grytgaller: | |
| Förvaringsplåt: | |
| Arbetshöjd fristående grill: | 66 cm |
| Arbetshöjd bordsgrill: | 23 cm |
| Mått på monterad fristående grill: | B 59 x D 47 x H 80 cm |
| Mått på monterad bordsgrill: | B 48 x D 42 x H 38 cm |
| Vikt: | 11 kg |
| Drift: | Anslutning till gasoluttaget för utomhusbruk |
| Slang och gastryckreglage 30 mbar: | 150 cm gasolslang för husvagnar |