#8220633
Amaro®
2
- GENERÖS GRILLYTA: planchan i rostfritt stål med en yta på 2610 cm² tillhandahåller perfekta möjligheter för samtidig tillagning av olika rätter.
- HANDTAG PÅ SIDAN AV PLANCHAN I ROSTFRITT STÅL: säkerställer enkel hantering vid uttagning, rengöring och insättning i planchagrillen
- STEGLÖS JUSTERBAR U-formad BRÄNNARE I ROSTFRITT STÅL (4,3 kW): deras design gör att de kan överföra direkt värme till den rostfria planchan över en större yta.
- 2 NEDFÄLLBARA SIDOHYLLOR för platsbesparande förvaring
GRILLNÖJETS NYA UTVECKLINGAR
Med våra AMARO® planchagrillar upplever du grillkonsten på ett helt nytt sätt – inte på en vanlig grillrist, utan på generösa planchagrillar i rostfritt stål! De steglöst reglerbara brännarna i rostfritt stål avger sin värme jämnt och direkt till planchan tack vare sin speciella form, som snabbt når rätt temperatur – för äkta vändningsögonblick fulla av njutning. Den avtagbara huven skyddar din plancha mellan grillningarna på ett pålitligt sätt mot vind och väder och kan enkelt tas av utan verktyg – den är formskön och matt. Maximal flexibilitet garanteras av de nedfällbara sidohyllorna, som gör att du kan förvara grillen på ett utrymmesbesparande sätt efter grillningen. Det rymliga förvaringsfacket på framsidan ger dig dessutom plats för kryddor, såser eller stora flaskor. AMAROS® står för en ny typ av grillning – genomtänkt, mångsidig och gjord för alla som vill ha mer.
Med våra AMARO® planchagrillar upplever du grillkonsten på ett helt nytt sätt – inte på en vanlig grillrist, utan på generösa planchagrillar i rostfritt stål! De steglöst reglerbara brännarna i rostfritt stål avger sin värme jämnt och direkt till planchan tack vare sin speciella form, som snabbt når rätt temperatur – för äkta vändningsögonblick fulla av njutning. Den avtagbara huven skyddar din plancha mellan grillningarna på ett pålitligt sätt mot vind och väder och kan enkelt tas av utan verktyg – den är formskön och matt. Maximal flexibilitet garanteras av de nedfällbara sidohyllorna, som gör att du kan förvara grillen på ett utrymmesbesparande sätt efter grillningen. Det rymliga förvaringsfacket på framsidan ger dig dessutom plats för kryddor, såser eller stora flaskor. AMAROS® står för en ny typ av grillning – genomtänkt, mångsidig och gjord för alla som vill ha mer.
Översikt
2 U-formade brännare som garanterar en jämn värmefördelning
plancha i rostfritt stål
avtagbar grillkåpa
Rengöring
Avtagbar fettbricka för enkel rengöring
Plancha i rostfritt stål med handtag på sidorna som möjliggör bekväm uttagning och insättning.
Säkerhet
En 11 kg gasolflaska kan stå kvar i underskåpet under drift
Batterifri piezotändning möjliggör säker tändning
Inklusive tryckregulator med integrerat slangbrottssäkring (EFV) och slang för extra säkerhet.
Material
Plancha av robust och högkvalitativt rostfritt stål
grillhuv av pulverbelagt stål skyddar planchan i rostfritt stål från vind och väder mellan grillsessionerna.
Tekniska data
| Artikelnummer.: | 8220633 |
|---|---|
| Total effekt: | 8.6 |
| Brännare i rostfritt stål: | 2 x 4,3 kW |
| Grillhuv: | pulverbelagt stål |
| Brännkammare: | pulverbelagt stål |
| Tändning: | Piezo |
| Grillyta: | 60 x 43,5 / 2.610 cm² |
| Grillgaller: | Plancha i rostfritt stål |
| Gasolflaska som kan stuvas undan (max.): | 11 kg |
| Arbetshöjd: | 86,5 |
| Monteringsmått: | B 122,5 x D54,5 x H 99,5 cm |
| Monteringsmått med nedfällda sidobord: | B 80 x D 56 x H 99 cm |
| Vikt: | 34 kg |
| Slang och gastryckreglage 30 mbar: | Exklusiv |