- 800°C TURBO ZONE™ (4 kW) with infrared mesh: reaches extra high temperatures in no time at all for hot searing
- SWITCH GRID™: the enamelled cast grate offers versatile grilling options
- 11 kg gas bottle can remain inside the base unit during use
- Fold-down shelf allows for compact storage
Turbo Zone
Switch Grid
W skrócie
800°C TURBO ZONE™ (4.1 kW) with infrared mesh: reaches extra high temperatures in no time at all for hot searing
SWITCH GRID™: the enamelled cast grate offers versatile grilling options
Large stainless steel warming grate
4 stainless steel burners for powerful direct and indirect grilling/baking
Czyszczenie
Removable fat tray for easy cleaning
Cast Iron grate in three sections is easy to remove and clean
Bezpieczeństwo
11 kg gasbottle can remain inside the base unit during use
Battery-free piezo ignition in the control button means lighting the flame is safe and reliable
Stainless steel flame covers protect the burners and optimise the heat distribution
Materiał
Double-walled cooking lid with an enamel coating and integrated thermometer
combustion chamber with a enamel coating
Fold-down shelves out of) steel with powder coating
Dane techniczne
| Nr produktu.: | 89366 |
|---|---|
| Całkowita moc w kW: | 13 kW |
| Palniki ze stali nierdzewnej kW: | 3 x 3 kW / |
| TURBO ZONE™: | tak |
| SWITCH GRID™: | tak |
| Zapłon: | Piezoelektryczny |
| Powierzchnia grillowa cm / cm²: | 71 x 42 cm / 2,982 cm² |
| Ruszt grillowy: | Żeliwo emaliowane |
| Miejsce do przechowywania butli z gazem: | 14 kg |
| Wysokość robocza: | 85 cm |
| Wymiary: | szer. 134,5 x gł. 51 x wys. 108 cm |
| Wymiary z rozłożonymi półkami bocznymi: | szer. 119 x gł. 51 x wys. 108 cm |
| Waga: | 39 kg |
| Wąż gazowy i regulator ciśnienia gazu 30mbar: | Do dokupienia |