- CRUSTER (6,7 KW): fra bagbrænder til overvarme: Den keramiske brænder, med sin trinløst justerbare hældningsvinkel, giver 800 °C infrarød topvarme i grillen
- 800 °C TURBO ZONE (4,2 kW) med infrarødt net: opnår ekstra høje temperaturer til lynhurtig stegning
- HEAT RANGE™: konstante temperaturer til madlavning ved lav og høj temperatur
- SWITCH GRID: massiv, emaljeret støbejernsrist med forskellige grillmuligheder
UNIQ®-serien begejstrer grillentusiaster: tre modeller, der løfter ydeevne, design og komfort til et nyt niveau. CRUSTER® scorer med justerbar hældning og 800 °C infrarød overvarme til bøffer, pizzaer eller desserter. TURBO ZONE™ når ekstreme temperaturer på rekordtid – perfekt til hurtig stegning og markante grillstriber. På den emaljerede SWITCH GRID – støbejernsgrillrist er alle grillmuligheder åbne, mens SIMPLE CLEAN™ gør rengøringen nemmere. I sidebordet sørger en GN-1/2-beholder for friske grillvarer, og det holdbare bambusskærebræt fungerer som en hygiejnisk tilberedningsflade direkte ved grillen. Og hvis du ønsker endnu mere plads, kan du vælge den nye UNIQ® Kitchen-model i mat sort: en ægte blikfang med nydesignede betjeningsknapper og to ekstra underskabe under sidebordene. Det giver masser af opbevaringsplads til grilltilbehør, krydderier eller drikkevarer – altid pænt opbevaret og lige ved hånden.
Cruster
Turbo Zone
Heat Range
Simple Clean
Switch Grid
Et overblik oder Ved første øjekast
CRUSTER® (6,7 kW): Fra bagbrænder til overvarme: Den keramiske brænder, med sin trinløst justerbare hældningsvinkel, giver 800 °C infrarød topvarme i grillen
800°C TURBO ZONE™ med infrarødt net: opnår ekstra høje temperaturer turbohurtigt til stegning
HEAT RANGE™: konstante temperaturer til madlavning ved lav og høj temperatur
SWITCH GRID™: emaljeret støbejernsrist med alsidige grillmuligheder
Varmerist i rustfrit stål holder tilberedt mad varm
4 brændere i rustfrit stål til kraftfuld direkte og indirekte grilning/bagning
Flerstegs betjeningsknapper til præcis indstilling af brænderens effekt
Rengøring
SIMPLE CLEAN™: Nem rengøring takket være værktøjsfri, aftagelige brændkammerkomponenter i rustfrit stål
2 fedtbakker i rustfrit stål, der kan tages af forfra, for nem rengøring
Sikkerhed
Den 11 kg tunge gasflaske kan forblive i underskabet under drift
batterifri piezo-tænding integreret i betjeningsknappen sikrer sikker tænding
flammeafdækninger i rustfrit stål beskytter brænderne og optimerer varmefordelingen
Materiale
Sidepaneler i støbt aluminium af høj kvalitet i brændkammeret
Låg med stor volumen i emaljeret stål med integreret termometer
Betjeningspanel og sidehylder i rustfrit stål
Tekniske data
| Varenummer.: | 870333 |
|---|---|
| Samlet ydeevne: | 25,5 kW |
| Brænder i rustfrit stål: | 3 x 3,7 / 1 x 4,2 |
| Kogeplade: | 3,5 kW |
| CRUSTER®: | 6,7 kW |
| 800 °C TURBO ZONE™: | |
| HEAT RANGE™: | |
| SIMPLE CLEAN™: | |
| SWITCH GRID™: | |
| Låg: | dobbeltvæg, emaljeret stål / støbt aluminium |
| Brændkammer: | rustfrit stål / støbt aluminium |
| Tænding: | Piezo |
| Grillflade: | 72,5 x 45cm / 3.236 cm² |
| Grillrist: | emaljeret støbejern, firdelt |
| Opbevarbar gasflaske (maks.): | 11 kg |
| Arbejdshøjde: | 90 cm |
| Installationsmål: | B 155 x D 65,5 x H 120 cm |
| Vægt: | 82.5 |
| Gasslange og gastryksregulator 30 mbar: | Eksklusiv |