- CRUSTER (6,7 KW): fra bagbrænder til overvarme: Den keramiske brænder, med sin trinløst justerbare hældningsvinkel, giver 800 °C infrarød topvarme i grillen
- 800 °C TURBO ZONE (4,2 kW) med infrarødt net: opnår ekstra høje temperaturer til lynhurtig stegning
- HEAT RANGE™: konstante temperaturer til madlavning ved lav og høj temperatur
- SWITCH GRID: massiv, emaljeret støbejernsrist med forskellige grillmuligheder
UNIQ®-serien vil glæde grillentusiaster: To modeller, der virkelig skinner med hensyn til ydeevne og komfort, hvilket gør dem svære at modstå! Først er der CRUSTER®, som med sin justerbare vippeposition og imponerende 800°C infrarøde topvarme sikrer fantastiske bøffer, sprøde pizzaer eller endda delikate desserter som crème brûlée – ret lækkert, ikke? Derefter, nedefra, varmer TURBO ZONE™ med infrarødt net tingene op og når ekstreme temperaturer på rekordtid. Perfekt til stegning og uimodståelige grillmærker! Den emaljerede SWITCH GRID™ støbejernsgrillrist giver dig alle de grillmuligheder, du kan ønske dig, og takket være SIMPLE CLEAN™ er rengøringen en leg. For at holde alt hygiejnisk venter en GN 1/2-beholder i sidebordet på at holde din mad frisk, indtil den er klar til at blive grillet. Hvad mere? Et slidstærkt bambusskærebræt som en hygiejnisk tilberedningsflade lige ved siden af grillen – for ægte bekvemmelighed og følelsen af en grillmester i sine perfekte omgivelser.
Cruster
Turbo Zone
Heat Range
Simple Clean
Switch Grid
Video
Et overblik oder Ved første øjekast
CRUSTER® (6,7 kW): Fra bagbrænder til overvarme: Den keramiske brænder, med sin trinløst justerbare hældningsvinkel, giver 800 °C infrarød topvarme i grillen
800°C TURBO ZONE™ med infrarødt net: opnår ekstra høje temperaturer turbohurtigt til stegning
HEAT RANGE™: konstante temperaturer til madlavning ved lav og høj temperatur
SWITCH GRID™: emaljeret støbejernsrist med alsidige grillmuligheder
Varmerist i rustfrit stål holder tilberedt mad varm
3 brændere i rustfrit stål til kraftfuld direkte og indirekte grilning/bagning
Flertrins gasventiler til præcis justering af brænderens effekt
Rengøring
SIMPLE CLEAN™: Nem rengøring takket være værktøjsfri, aftagelige brændkammerkomponenter i rustfrit stål
2 fedtbakker i rustfrit stål, der kan tages af forfra, for nem rengøring
Sikkerhed
Den 11 kg tunge gasflaske kan forblive i underskabet under drift
batterifri piezo-tænding integreret i betjeningsknappen sikrer sikker tænding
flammeafdækninger i rustfrit stål beskytter brænderne og optimerer varmefordelingen
Materiale
Sidepaneler i støbt aluminium af høj kvalitet i brændkammeret
Låg med stor volumen i emaljeret stål med integreret termometer
Betjeningspanel og sidehylder i rustfrit stål
Tekniske data
| Varenummer.: | 870033 |
|---|---|
| Samlet ydeevne: | 21,8 kW |
| Brænder i rustfrit stål: | 2 x 3,7 / 1 x 4,2 |
| Kogeplade: | 3,5 kW |
| CRUSTER®: | 6,7 kW |
| 800 °C TURBO ZONE™: | |
| HEAT RANGE™: | |
| SIMPLE CLEAN™: | |
| SWITCH GRID™: | |
| Låg: | dobbeltvæg, emaljeret stål / støbt aluminium |
| Brændkammer: | rustfrit stål / støbt aluminium |
| Tænding: | Piezo |
| Grillflade: | 63 x 45cm / 2.835 cm² |
| Grillrist: | emaljeret støbejern, tredelt |
| Opbevarbar gasflaske (maks.): | 11 kg |
| Arbejdshøjde: | 90 cm |
| Installationsmål: | B 145 x D 65,5 x H 120 cm |
| Vægt: | 58 |
| Gasslange og gastryksregulator 30 mbar: | Eksklusiv |