#8936633
Chicago Next
4 R Turbo
- 800 °C TURBO ZONE™ (4 kW) med infrarødt net: opnår ekstra høje temperaturer til lynhurtig stegning
- SWITCH GRID™: emaljeret støbejernsrist med alsidige grillmuligheder
- En gasflaske på 11 kg må forblive i bundskabet under drift
- Sammenklappelige sidehylder for pladsbesparende opbevaring af grillen.
ALLROUND GRILL
En for alle. Alt i én. Grillerne i CHICAGO NEXT-serien er fuldt udstyrede allround-griller, der vil sørge for, at du har det sjovt. 4 R Turbo har naturligvis en emaljeret støbejernsrist, mens der ligger en TURBO ZONE™ nedenunder, som giver dig mulighed for at nå maksimale temperaturer på grilloverfladen på rekordtid. Varmehylden i rustfrit stål giver dog en vis "afkøling". Allround-grillen afrundes af SWITCH GRID™-systemet, der muliggør brug af en stegerist, pizzasten, stegepande, fjerkræsplade eller Dutch Oven, og den har desuden to nedfoldbare sidehylder.
En for alle. Alt i én. Grillerne i CHICAGO NEXT-serien er fuldt udstyrede allround-griller, der vil sørge for, at du har det sjovt. 4 R Turbo har naturligvis en emaljeret støbejernsrist, mens der ligger en TURBO ZONE™ nedenunder, som giver dig mulighed for at nå maksimale temperaturer på grilloverfladen på rekordtid. Varmehylden i rustfrit stål giver dog en vis "afkøling". Allround-grillen afrundes af SWITCH GRID™-systemet, der muliggør brug af en stegerist, pizzasten, stegepande, fjerkræsplade eller Dutch Oven, og den har desuden to nedfoldbare sidehylder.
Turbo Zone
Switch Grid
Et overblik oder Ved første øjekast
800°C TURBO ZONE™ med infrarødt net: opnår utrolig hurtigt ekstra høje temperaturer til stegning
SWITCH GRID™ emaljeret støbejernsrist med alsidige grillmuligheder
Stor varmerist i rustfrit stål holder tilberedt mad varm
4 brændere i rustfrit stål til kraftfuld direkte og indirekte grilning
Rengøring
Aftagelig fedtbakke med fedtopsamlingsbeholder for nem rengøring
Grillristen i flere dele er nem at fjerne og rengøre
Sikkerhed
Den 11 kg tunge gasflaske kan forblive i underskabet under drift
batterifri piezo-tænder sikrer sikker tænding
flammeafdækninger beskytter brænderne og optimerer varmefordelingen
Materiale
Låg i rustfrit stål med stor kapacitet og integreret termometer
brændkammer i emaljeret stål
nedklappelig sidehylde i pulverlakeret stål
Tekniske data
| Varenummer.: | 8936633 |
|---|---|
| Samlet ydeevne: | 13 kW |
| Brænder i rustfrit stål: | 3 x 3 kW / 1 x 4 kW |
| 800 °C TURBO ZONE™: | |
| SWITCH GRID™: | |
| Låg: | dobbeltvæg, rustfrit stål / pulverlakeret stål |
| Brændkammer: | emaljeret stål |
| Tænding: | Piezo |
| Grillflade: | 71 x 42 cm / 2.982 cm² |
| Grillrist: | emaljeret støbejernsrist |
| Opbevarbar gasflaske (maks.): | 11 kg |
| Arbejdshøjde: | 85 cm |
| Installationsmål: | B 134,5 x D 51 x H 108 cm |
| Mål med nedslåede sidehylder: | B 119 x D 51 x H 108 cm |
| Vægt: | 39 kg |
| Slange og gastrykregulator 50 mbar: | Inklusive |